fbpx
Connect with us

AEW TV

AEW Dynamite Results: Winners, Grades, Highlights (10/27/2021)

Welcome to Pro Wrestling News Hubs Live coverage of Dynamite for October 27th. Today’s episode of AEW Dynamite is live from the Agganis Arena in Boston, Massachusetts.

AEW Dynamite Card

This week’s episode of AEW Dynamite opens up with Jim Ross, Excalibur and Tony Schiavone welcoming us to another jam-packed edition of the program. We are then sent to ringside for the first match of the evening.

SINGLES MATCH
CM Punk vs. Bobby Fish

Winner: CM Punk

Backstage Segment With Malakai Black

SINGLES MATCH
MJF vs. Bryce Donovan

Winner: MJF

Post-Match Segment With MJF, Shawn Spears, Wardlow, Sting And Darby Allin

Backstage Interview Segment With Tony Schiavone, AEW Women’s World Champion Dr. Britt Baker, D.M.D, Rebel And Jamie Hayter

AEW TNT Championship Match
Sammy Guevara (c) vs. Ethan Page

Winner And Still The AEW TNT Champion: Sammy Guevara

Post-Match Segment With Ethan Page, Scorpio Sky, Sammy Guevara And Inner Circle

Backstage Interview Segment With Tony Schiavone, Bryan Danielson And Eddie Kingston

Backstage Interview Segment With Tony Schiavone And AEW World Tag Team Champions Lucha Brothers (Rey Fenix and Penta El Zero Miedo)

AEW TBS Women’s Championship Tournament First Round Match
Hikaru Shida vs. Serena Deeb

Winner And Advances To The Quarterfinals Of The AEW TBS Women’s Championship Tournament: Hikaru Shida

Post-Match Segment With Serena Deeb And Hikaru Shida

Backstage Interview Segment With Tony Schiavone, Dante Martin And Lio Rush

AEW World Title Eliminator Tournament First Round Match
Jon Moxley vs. Preston “10” Vance

Winner And Advances To The Semi-Finals Of The AEW World Title Eliminator Tournament: Jon Moxley

Backstage Interview Segment With Tony Schiavone, Tully Blanchard And AAA Tag Team Champions FTR (Cash Wheeler and Dax Harwood)

In-Ring Segment With Cody Rhodes, Arn Anderson, Andrade El Idolo, José The Assistant, Malakai Black And PAC

8-MAN TAG MATCH
Dark Order (John Silver, Colt Cabana, Stu Grayson and Evil Uno) vs. The Elite (AEW World Champion Kenny Omega, Adam Cole, Matt Jackson and Nick Jackson)

Winners: Dark Order (John Silver, Colt Cabana, Stu Grayson and Evil Uno)

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

More in AEW TV